Rodzaje Nadruków na Odzież i Ich Trwałość

Technologia codziennie idzie do przodu. To samo dotyczy branży drukarskiej, w której bez problemu można wykonać nadruki na ubraniach i innych przedmiotach. Do wykonywania nadruków wykorzystywane są różnorodne techniki. Metoda jest dobierana w zależności od tego, jakiego jest to rodzaju materiał, w jakim kolorze ma być wykonany nadruk, a także tego, jak skomplikowany jest projekt nadruku. Jakie rodzaje technik są wykorzystywane w wykonywaniu nadruków i jaka jest ich trwałość?

jakie są rodzaje nadruków na odzież

Nadruk Wykonywany Metodą Sublimacji

Nadruk wykonywany z wykorzystaniem sublimacji, najlepiej sprawdzi się w przypadku chęci nadrukowania zdjęcia na koszulce. Taki nadruk będzie wówczas bardzo trwały, a jego odwzorowanie niemalże idealne. Metoda ta polega na wydrukowaniu projektu, z wykorzystaniem tuszy, które są wykorzystywane na specjalnym papierze do sublimacji. Kolejnym krokiem jest wgrzewanie nadruku na tkaninę. Zdecydowaną zaletą tej metody jest to, że jest to nadruk bardzo trwały. Nawet pranie nie sprawi, że nadruk się zetrze. Dodatkowo jest to całkiem tanie, nawet przy większej ilości. Natomiast należy pamiętać, że podczas tej metody, zawęża się rodzaj materiałów, jakie można wybrać. Takie nadruki najlepiej wyglądają na odzieży wykonanej z poliestru lub jego domieszki. Najlepiej by materiał miał jasny kolor. Nie ma możliwości wykonania takiego nadruku na bawełnianych, ciemnych materiałach.

Nadruk Wykonywany Metodą Folia Flex Druk

Jedną z najpopularniejszych technik nadruku jest folia flex druk. Metoda pozwala na zadrukowanie foli flex druk na solwencie. Wówczas za pomocą znaczników wycinane są wydruki po obrysie. Kolejnym etapem jest wyciągnięcie folii za pomocą folii transportowej. Folię przykłada się do koszulki, a następnie wygrzewana jest prasą. Największą zaletą jest dobra trwałość i odwzorowanie w kolorach. Metoda najbardziej zalecana jest do nadruków, w których znajduje się wiele kolorów, z dodatkiem gradientów. Natomiast ta metoda jak każda inna, ma również swoje ograniczenia. Jeżeli nadruk zawiera dużo bardzo drobnych elementów, wówczas ta metoda się nie sprawdzi. Metoda jest polecana w przypadku nadruku o prostych wzorach.

Nadruk Wykonywany Metodą Flex-Flox

Technika flex flox najlepiej spełni swoje zadanie wówczas gdy nadruki nie są skomplikowane. Najlepiej się sprawdzi przy koszulkach, które mjaą zawierać logo firmy albo gdy nadruki są proste. Technika polega na wycięciu folii na ploterze, a następnie przyklejeniu jej na materiał i wygrzewanie przy użyciu prasy termo transferowej. Metoda ta gwarantuje trwałość. Natomiast nie sprawdzi się w nadrukach o wielu kolorach. Wówczas koszt wykonania zwiększy się, ponieważ proces wykonania jest o wiele bardziej skomplikowany. Nie ma możliwości wykonania gradientów za pomocą tej metody. W przypadku projektu, o skomplikowanych przejściach, efekt może nie być zadowalający. Metoda pozwala wybrać dowolny materiał, a nadruk można wykonać na wielu przedmiotach: na ubraniach, torbach, a nawet na parasolach. Ponadto jest to korzystne cenowo, nawet gdy zamawiana jest tylko jedna sztuka.

Nadruk Wykonywany Metodą Sitodruk

W tym przypadku możliwości są nieograniczone – szczególnie dotyczy to materiału, jaki można wybrać. Można mieć pewność, że jakość druku będzie wysoka, nawet jeżeli nadruk będzie wykonany na ubraniach, plastikach, torbach z materiału albo plakatach. Ponadto nadruk nie wyblaknie, nie popęka, ani się nie zetrze, niezależnie od tego, jak często będzie używany. Niewątpliwą zaletą tej metody jest wodoodporność nadruków. Dlatego też ryzyko zniszczenia nadruku praktycznie nie istnieje. Metoda ta polega na przeciśnięciu farby drukarskiej przez specjalny szablon zawierający sita, na produkt. Wysoka temperatura pozwala na utwardzenie wzoru. Farba powinna mieć temperaturę 160 stopni, aby utrwalenie doszło do skutku. W koszt takiego nadruku wlicza się też przygotowanie szablonu, jak i koszt farb. Jest to opcja korzystna finansowo pod warunkiem zamówienia większej ilości.

Nadruki na tkaninach oraz innych przedmiotach można wykonać za pomocą wielu metod. Każda z nich ma swoje zalety, jak i wady. Wady dotyczą głównie możliwości wyboru materiałów, jak i kolorystyki czy skomplikowania projektu. Różnią się również ceną. Jedne będą bardziej opłacalne przy większej ilości, jak i mniejszej, inne tylko przy zamawianiu większej ilości. W przypadku problemu z doborem metody najlepiej skontaktować się z odpowiednią drukarnią, która doradzi, jaka technika sprawdzi się w tym konkretnym przypadku. Warto skorzystać z tej pomocy, ponieważ wówczas można mieć pewność, że uzyskamy zamierzony efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CarBOO.pl