Narkotyki, Jak z Nimi Walczyć?

Różnego rodzaju uzależnienia i nałogi to prawdziwa plaga naszych czasów. Na całym świecie korzysta się z najróżniejszych substancji psychoaktywnych. Istnieje rzecz jasna wiele powodów, dla których ludzie sięgają po narkotyki. Często zaczyna się to jako zwykła zabawa. Szczególnie młodzi ludzie ulegają w tej kwestii presji otoczenia. W sytuacji, kiedy na imprezie wszyscy rówieśnicy próbują takich rzeczy, naprawdę ciężko jest zachowywać się asertywnie. Niestety, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko można popaść tutaj w głębokie uzależnienie. Niektórzy widzą w takich rzeczach formę ucieczki przed codziennymi problemami, stresem czy samotnością.

Oczywiście, będąc w stanie uzależnienia trudno jest przyjąć do siebie fakt, że jest to jedynie chwilowa ulga, której konsekwencje są niezwykle poważne. W niektórych krajach, również w tych rozwiniętych, statystyki uzależnień od narkotyków są wręcz przerażające. Istnieje rzecz jasna wiele działań podejmowanych w kierunku zmiany i poprawy tej sytuacji.

Przede wszystkim wszędzie wprowadzane jest bardzo surowe prawo, które kategorycznie zabrania posiadania oraz rozprowadzania narkotyków. Nie zawsze jest ono jednak skuteczne. Co prawda może uchronić wielu ludzi przed popadnięciem w uzależnienia, ale z drugiej strony wywołuje inne problemy społeczne.

W wielu krajach powstają całe kartele narkotykowe, które dzięki ogromnym pieniądzom z przemytu takich środków stają się na tyle potężne, że władze państwowe nie mogą sobie z nimi poradzić. Bardzo często młoda osoba dowiadując się, ile za posiadanie konkretnej ilości narkotyków może jej grozić decyduje się na podjęcie takiego ryzyka – kary w takim przypadku nie są wystarczająco surowe. Niezwykle istotna jest oczywiście pomoc dla osób uzależnionych. Zarówno instytucje państwowe jak i prywatne organizacje prowadzą na całym świecie liczne ośrodki odwykowe.

Wyjście z takiego uzależnienia nie jest proste. Zarówno samo oczyszczanie organizmu jak i późniejsza terapia mająca na celu wyeliminowanie z życia tego problemu może trwać całe lata. Nie zmienia to jednak faktu, że takie działania stale przyczyniają się do zmniejszenia skali tego problemu.

Trudno jednak mówić o tym, aby sama kwestia narkotyków miała przez to całkowicie zniknąć. Rynek narkotyków skrywa w sobie ogromne pieniądze, przez co zawsze znajdą się ludzie chętni do wykorzystywania go, nawet kosztem zdrowia i życia innych. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że z czasem różne inicjatywy podejmowane na tym polu pozwolą przynajmniej ograniczyć problem do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CarBOO.pl