Kampanie Społeczne, Narkotyki

Uzależnienie od narkotyków to bardzo ciężkie życiowe doświadczenie i chociaż można twierdzić, że do tej choroby przyczynia się sam człowiek uzależniony, pozwalając sobie na pierwszą porcję twardego narkotyku, to jednak takich ludzi każdemu powinno być szkoda. Narkotyki zwłaszcza te twarde uzależniają. Takie są fakty.

Właściwie to eksperci potwierdzają, że nie ma narkotyków, które nie mają właściwości uzależniających, każdy kto sięga po twarde narkotyki po raz pierwszy musi liczyć się z tym, że zostanie osobą uzależnioną prędzej czy później. Uzależnienie od narkotyków to tragiczne uzależnienie – zupełnie inne niż uzależnienie od papierosów czy alkoholu – narkotyki wyniszczają bardzo szybko i ktoś kto jest w nałogu bardzo szybko staje się wrakiem człowieka.

Istnieje wiele kampanii społecznych, które mają zapobiegać uzależnieniom od narkotyków.

Takie kampanie są przeprowadzane przede wszystkim wśród ludzi młodych, ponieważ tam jest najwięcej osób podatnych na uzależnienia. Bardzo trudno jest w grupie rówieśniczej przeciwstawić się presji rówieśników i odmówić, kiedy ktoś częstuje narkotykami ale także papierosami albo alkoholem. Ktoś kto jest w stanie przeciwstawić się presji rówieśników może mianować się niemal herosem. Uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy papierosów rozbija rodziny, niszczy przyjaźnie i miłość. Może potwierdzić to każda kobieta której mąż wpadł w uzależnienie na przykład od alkoholu, ale może potwierdzić to też każdy mężczyzna którego kobieta – życiowa partnerka popadła w takie samo uzależnienie.

Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, że alkohol jest takim nałogiem, który bardziej wyniszcza kobiety – trudno jednak się z tym zgodzić albo nie zgodzić, ponieważ praktycznie dla każdego alkohol jest tak samo zły, tak samo jak papierosy czy narkotyki. Fakty i mity o uzależnieniach są takie, że każde uzależnienie niszczy. Wiele młodych ludzi zupełnie bezpodstawnie wierzy w jakieś mity na temat uzależnień od narkotyków, ale też alkoholu i papierosów. Taka wiara nie ma żadnych podstaw, ponieważ nauka już dawno udowodniła, że nawet tak zwane lekkie narkotyki nadużywane są destrukcyjne dla zdrowia człowieka, szczególnie młodego, który dopiero się rozwija.

Dla młodych ludzi uzależnienia są szczególnie zabójcze, ponieważ młode organizmy dopiero są w fazie rozwoju. Jeżeli po narkotyki sięga 12-latek to jest to zwiastun katastrofy. Z pewnością jest to też pewnego rodzaju klęska pedagogiczna zarówno ze strony rodziców jak też całego otoczenia w tym nauczycieli i szkoły. Oczywiście można iść w zaparte i stwierdzić, że jeżeli młody człowiek chce sięgnąć po jakiś środek uzależniający, to i tak to zrobi.

Zatem po co prowadzić wszędzie kampanie. Wydaje się jednak, że rzetelna wiedza na temat uzależnień jest niezwykle potrzebna szczególnie w polskich szkołach. Warto, aby ludzie młodzi przed sięgnięciem po narkotyki albo przed wzięciem działki mieli rzetelną wiedzę na ten temat jak bardzo narkotyki niszczą ich zdrowie i podjęli świadomą decyzję – na tyle świadomą na ile są w stanie to zrobić w danym momencie życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © CarBOO.pl